Hem > Kalender > Medlemstur 2009-01-01 > Turberättelse

Turberättelse

Minus sju Av: Magnus F, Medlemstur 2009-01-01

Turberättelse Bildspel helskärm Bildalbum (3) Se alla turer (2062)
Dela på:

Med fem kajaker på fyra vagnar går vi österut mot öppet vatten. Himlen och Fjäderholmarna lyser vackert i violett av dagens sista solstrålar. Söderut mot Nacka ser allting ut att vara mörkt och kallt.

Luften är härligt frisk ända tills Birka Princess passerar. Stanken av petroleum är kväljande. Vem tycker att alla dessa fartyg är en bra idé?

Vinden stänker upp vatten på kajakerna där det fryser till is. Sakta men säkert kapslas både vi och våra kajaker in i hård is. Det frasar och knastrar lite när man rör sig.

Skymningen lägger sig och vi paddlar tillbaka in i Djurgårdsbrunnskanalen och kliver i land på roddarklubbens brygga. Åter på land borstar vi isen av kläderna och går hem. Det är minus sju grader.





Första   Föreg.   TURBERÄTTELSE 199 (2051)   Nästa   Sista

 
Värme

Vacker paddling

Mot öppet vatten

Det stora Havet

Solmurar